Püf Noktası

Bedelli askerlik ücreti belli oldu! 2021 bedelli askerlik başvurusu nereden ve nasıl yapılır?

Bedelli askerlik ücreti belli oldu. Yeni dönemde askerliğini bedelli olarak yapacak olan vatandaşlar ne kadar ödeme yapacağını merak etti. Geçen yıl 35 bin 54 lira, dövizle askerlik ücreti ise 5 bin 261 Euro olarak belirlenmişti. Peki, Bedelli askerlik ücreti 2021 ne kadar? Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır?


TÜGİAD Başkanı Çevikel: Yeme içme sektörü, HES kodu ile faaliyete başlamalı

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Nilüfer Çevikel, restoran, kafeterya ve pastane gibi işletmelerin de HES kodu uygulaması zorunlu kılınarak bir an önce hizmet vermeye başlamasını talep ediyoruz" dedi.


Zirveye tırmanış

İstanbul Havalimanı ile Türk Hava Yolları (THY), Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (EUROCONTROL) verilerine göre ocak ayının üçüncü haftasında Avrupa’nın zirvesinde yer aldı. EUROCONTROL, 18-24 Ocak arasındaki uçuş trafiği raporunu yayınladı. Rapora göre, THY, geçen hafta günlük ortalama 596 uçuşla Avrupalı rakiplerini geride bıraktı. Pegasus Havayolları ise günlük ortalama 247 uçuşla listede 5. sırada yer aldı.


Türkiye-İran demir yolu taşımacılığında hedef 1 milyon ton yük

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, bu yıl Türkiye-İran demir yolu taşımacılığındaki 1 milyon ton yük hedefi için her türlü tedbirin alınacağını açıkladı.


Çukurova Havalimanı, Mart 2022'de açılıyor

Hazine ve Maliye Bakan Lütfi Elvan, Çukurova Havalimanı'nın açılışının Mart 2022 tarihinde yapılacağını açıkladı.


Microsoft'un karı arttı

Amerikan teknoloji şirketi Microsoft, geçen yılın ekim-aralık döneminde net kar ve gelirinin arttığını duyurdu.


Esenyurt ve Fatih’te ikamet iznine sınırlama getirildi

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, İstanbul’un Esenyurt ve Fatih ilçelerinde ikamet izni amacıyla yapılan ilk başvuruların kabul edilmeyeceğini bildirdi.


Zamanın son trendi seramik işçiliği


İki ülke arasındaki ilişkiler gelişiyor: Türkiye en büyük ortakları arasına girecek

Özbek-Türk İhracatı Geliştirme Merkezi Başkanı Serdar Keskin, 2020'de 2 milyar dolar olan Özbekistan-Türkiye ticaret hacminin, iki ülkenin mevcut potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda bu yıl 3 milyar dolara ulaşacağını umduğunu ifade ederek, 'Özbekistan'ın birinci ve ikinci olmazsak dahi, en büyük üçüncü ticari ortağı olmaya adayız.' dedi.


Dış ticareti değiştirecek hamle! Türkiye'nin 4 ili ihya olacak


Tam 30 yılı devirdi yatırımlar sürecek

Dünyanın önde gelen uluslararası perakende şirketlerinden Metro, Türkiye’de faaliyete başladığı 1990’dan bugüne yatırımı sürdürüyor. Metro Türkiye 30. yıl dönümü vesilesiyle dijital ortamda bir buluşma düzenledi.


Ziraat Bankası'ndan kredi kararı! Faiz yok, komisyon yok, 7 yıl vade...

Ziraat Bankası harekete geçti. Dev bankadan avantajlı kredi paketi. Ziraat Bankası müşterilerinin kullanımına faizsiz kredi fırsatı sunuyor. Faiz dışında komisyon da ödenmiyor. Uzun vade imkanı ile ödeme kolaylığı da sunuluyor. İsteyen müşteriler kredilerini 7 yıl vade imkanı ile ödeyebiliyor. Ziraat Bankası, tarımsal sulamada modern basınçlı sulama sistemlerinin kullanımının yaygınlaştırılması ve su kaynaklarının daha verimli kullanılmasının...


Dolar bugün kaç TL (27 Ocak 2021 dolar - euro fiyatları)

Dolar - euro kaç TL? 27 Ocak 2021 Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.


Yeni nesil kooperatifle 1.500 lira taksitli konut imkanı


Askere gidene kıdem tazminatı


Ev alacaklara müjde! Uygun fiyat, 36 ay vade, bin 500 lira taksit

Ev almayı düşünen herkesi sevindirecek haber. Artık herkes ev sahibi olabilecek. Uygun fiyatlar ile ev almak mümkün. Taksit ödemeleri de orta gelir seviyesindeki vatandaşların ödeyebileceği nitelikte. Üstelik vatandaşlar çok uzun yıllar borç ödemek zorunda kalmayacak. 2+1 dairenin satış fiyatı 129 bin lira olarak belirlendi. 36 ay vade ile bu daire bin 500 liralık aylık taksitlerle alınabiliyor. Son yıllarda yapılan yasal düzenlemelerle ‘yeni...


TikTok'un Çinli rakibi Kuaishou, Hong Kong halka arzında 5 milyar doları aşabilir

Kısa video ve canlı yayın platformu Kuaishou'nun halka arzından 5 milyar dolarlık gelir elde edilmesi öngörülüyor.


Gıda fiyatlarına karşı iş dünyasından ortak çağrı: Önceliğimiz fiyat istikrarı

TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD ve TESK tarafından yapılan ortak açıklamada Türkiye’nin birinci önceliğinin fiyat istikrarı olduğu vurgulandı. Açıklamada, “Fiyat istikrarının sağlanmasıyla Türkiye’de yatırım ortamı iyileşecek, öngörülebilirlik artacak, böylece katma değeri yüksek yeni teknoloji yatırımlarını ülkemize çekmek mümkün olacaktır” ifadeleri kullanıldı.


Verinin enerjisi güneş santralından gelecek

Daha sürdürülebilir bir gelecek için harekete geçtiğini açıklayan Vodafone, Adana’dan sonra İstanbul’da da güneş enerjisi santralı kurdu.


THY ve İstanbul Havalimanı Avrupalı rakiplerini geride bıraktı: Zirvedeki yerlerini korudular

THY, geçen hafta günlük ortalama 596 uçuşla Avrupalı rakiplerini geride bıraktı. İstanbul Havalimanı uçuş sayısıyla Avrupa'daki havalimanları arasında birinci sırada yer aldı. THY ve İstanbul Havalimanı Avrupa'nın zirvesindeki yerini korudu.


Akfen GYO’dan sermaye hamlesi

Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), virüsün olumsuz etkilerine karşı sermaye artırımı ve sağlanacak kaynakla gayrimenkul alımı kararı aldı.


Dünya Bankasından Türkiye'ye dev destek: Rekabeti artıracak

Dünya Bankasından Türkiye'deki Organize Sanayi Bölgelerin (OSB) altyapı gelişimine 300 milyon dolarlık finansman desteği sağlanacak. Destek paketi 'Türkiye Organize Sanayi Bölgeleri Projesi'yle, söz konusu bölgelerin daha verimli, çevresel açıdan daha sürdürülebilir ve rekabetçi hale gelmelerine ortam hazırlayacak.


ABD'li milyarderler servetlerine servet kattı

ABD'li 660 milyarderin Kovid-19 salgınının etkili olmaya başladığı Mart 2020'de 3 trilyon dolar civarında olan toplam serveti, ocak ayı itibarıyla 4,1 trilyon dolara yükseldi.


Son dakika haber! Bakan Dönmez: Rüzgardan elektrik üretimimiz rekor tazeledi

Gelen son dakika haberlerine göre ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "24 Ocak günü 167 bin 19 kilovat saate ulaşan rüzgardan elektrik üretimimiz bir önceki rekorunu tazeledi.


Yeni yatırımlar yolda

Geçen hafta Başkan Erdoğan'la bir araya gelen TÜGİK üyelerinin, ‘Turizm ve hizmet sektörleri dışında işler iyi, yatırıma devam' mesajı verdiğini belirten Erkan Güral, Aşılamayla turizmde de canlanma bekliyoruz dedi.


AB, Orta Doğu ve Türkiye'ye 385 milyon euro yardım sağlayacak

Avrupa Birliği (AB), 2021 yılı insani yardım bütçesinden Orta Doğu ve Türkiye'ye toplam 385 milyon euro tahsis etti.


Sağlıklı yalıtımının arkasında İzocam Taşyünü var

İzocam Taşyünü 13 yıldır sahip olduğu EUCEB sertifikası ile insan sağlığına zarar vermeyen bir ürün olduğunu uluslararası standartlarla kanıtlıyor. Deri ve solunum yoluyla vücuda nüfuz eden elyafların, vücuttan çözünerek atıldığını ispatlayan EUCEB sertifikası ile İzocam Taşyünü ürünlerin kanserojen olmadığı bağımsız bir kurum tarafından belgelenmiş oluyor.


IMF'nin bakışı değişti: Türkiye daha çok büyüyecek

Uluslararası kurumların Türkiye tahminleri iyileşmeye başladı. Nisan 2020'de Türkiye'nin yüzde 5 küçüleceğini öngören ve bu konudaki ısrarını düne kadar sürdüren IMF, nihayet ‘pozitif'e döndü. IMF 2021 büyüme öngörüsünü de 1 puan yükselterek yüzde 6'ya çıkardı.


TİGEM sahasında her yıl bin ton bal üretiliyor

- TİGEM sahasında her yıl bin ton bal üretiliyor Avrupa'nın balı Şanlıurfa'dan Arı sütünün gramı 10 liradan satılıyor Şanlıurfa'da bulunan Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne bağlı Ceylanpınar Tarım İşletmeleri Müdürlüğü sahasında her yıl üretilen bin ton bal Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.


Sebze-meyvede ‘seçmeceye’ sınır

Marketlerde sebze-meyve satışına yeni düzen geliyor. Taslak düzenlemeye göre, çilek, kayısı, kuşkonmaz, mantar, beyaz üzüm gibi ürünler marketlerin sadece kapalı yerlerinde satılabilecek, “seçmece” şekilde alınamayacak.


Koç’ta 35 bin personele kalıcı uzaktan çalışma

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, ‘uzaktan çalışma’ modelinin, Koç Topluluğu içinde 35 bin ofis çalışanı için kalıcı hale getirileceğini açıkladı.


Kamu ihalelerinde eşik değerler ve parasal limitler arttı

Kamu İhale Kanunu'nda belirtilen eşik değerler ve parasal limitler yüzde 25,15 artırıldı.


Instagram açığını buldular, 5 dolar ödül teklif edildi

- Instagram açığını buldular, 5 dolar ödül teklif edildi Instagram'ın her açığını bulduklarında ödül bir '0' atıyor Sosyal medya platformu Instagram'da reklam açığı bulan iki lise öğrencisi sponsorlu reklamları herhangi bir kart bilgisi veya onay vermeden istedikleri miktarda...


Gana'da lojistik merkez kurulacak

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, çelik sanayicilerinin önemli bir kısmının oluşturduğu sektörel kümelenme çerçevesinde, Gana'da bir lojistik dağıtım üssü kurulması çalışmaları olduğunu belirterek, 'Afrika'da ürünlerimize artan talebin en uygun ve verimli şekilde karşılanabilmesi adına Gana'da kurulacak lojistik merkezi için girişimlerimizin sonucunu önümüzdeki günlerde hep beraber göreceğiz.' ifadesini kullandı.


Polis alımları yaklaşıyor: 27. dönem POMEM başvuru sonuçları açıklandı mı? POMEM sınavı ne zaman 2021?

POMEM sınav başvuru Binlerce polis alımları için başvurularını tamamladı. 3 aşamada gerçekleşecek olan 27. dönem POMEM sınavı sonra önlisans ve lisan mezunları olmak üzere toplamda 8 bin aday alınacak. 27. dönem POMEM başvuru sonuçları açıklandı mı? POMEM sınavı ne zaman 2021?


İngiltere'den kripto para açıklaması: Kalıcı olmayacak

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andew Bailey, mevcut hiçbir kripto para biriminin uzun vadede bir ödeme aracı olarak çalışabilecek bir yapıya sahip olmadığını söyledi.


Geciken doğal gaz faturasına 10 taksit


Aylık ortalama data kullanımı 186 GB

Türk Telekom’dan yapılan açıklamaya göre şirket abonelerinin 2019 yılı için Türkiye genelinde abone başı aylık ortalama data kullanımı 129.63 GB iken, 2020 yılında bu değer yüzde 44 artışla 186.57 GB’a ulaştı. Ülke genelinde Türk Telekom kullanıcılarının aylık ortalama upload hacmi ise abone başına 9.29 GB’dan yüzde 55 artışla 14.38 GB’a yükseldi.


Marketler ile ilgili flaş karar! Tek tek açıklandı, artık...

Herkesi çok yakından ilgilendiren flaş karar! Bakanlık harekete geçti. Sınır getiriliyor. Hepsi tek tek belirlendi. Birçok ürün için geçerli. Marketlerde sebze-meyve satışına yeni düzen geliyor. Taslak düzenlemeye göre, çilek, kayısı, kuşkonmaz, mantar, beyaz üzüm gibi ürünler marketlerin sadece kapalı yerlerinde satılabilecek, “seçmece” şekilde alınamayacak.


232 yıllık İngiliz perakende zinciri, 55 milyon sterline satıldı

Sadece internet üzerinden satış yapan ve 2006 yılında kurulan Boohoo, iflas eden 232 yıllık İngiliz perakende zinciri Debanhams'ı 55 milyon sterlin karşılığında satın aldığını duyurdu.


İGDAŞ taksit kampanyası! İGDAŞ fatura borçları nasıl taksitlendirilir?

İGDAŞ, fatura borçlarını ödeme güçlüğü çeken aboneleri için yeni bir kampanya başlattı. Gecikmiş fatura borçları, kredi kartıyla, vade farkı, ilave ücret, komisyon olmaksızın 10 taksitte ödenebilecek. Peki, İGDAŞ yapılandırma nasıl yapılır? İGDAŞ fatura taksitlendirme nasıl yapılır? İGDAŞ taksitlendirme şartları ne? İşte İGDAŞ taksit kampanyası ve fatura borçları taksitlendirme...


Asos, iflas eden Arcadia'ya bağlı dört markayı satın almak için görüşüyor

İngiliz online hazır giyim perakende şirketi Asos, iflas eden Arcadia Group'a bağlı TopShop, Topman, Miss Selfridge, HIIT markalarını satın almak için görüşmeler yaptığını duyurdu.


Dolarda devrim gibi değişiklik! 20 dolar banknotlarına yeni ayar...

20 dolarlık banknotlara devrim gibi değişiklik geliyor.ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, 20 Amerikan doları banknotun tasarımını güncelleyerek hali hazırda üstünde bulunan ABD’nin 7’inci başkanı Andrew Jackson’un resmini kölelik karşıtı Afrikalı-Amerikalı aktivist Harriet Tubman'in resmiyle değiştirmeye hazırlanıyor.


Öncelik fiyat istikrarı

İş dünyası temsilcileri, hükümetin başlattığı ekonomik reformlara destek veren ortak bir açıklama yaptı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ile Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneğinden (TÜSİAD) yapılan ortak açıklamada, Türkiye’nin önceliğinin fiyat istikrarı olduğu vurgulandı.


Avrasya tüneline zam!

Avrasya Tüneli’ne 1 Şubat’tan itibaren yüzde 20.8 zam geleceği tahmin ediliyor. Sözleşme baz alınarak yapılan hesaplamalara göre, tünelden tek yön geçiş ücreti 43.98 TL olacak.


Çiftçiye 5 milyon liraya kadar faizsiz kaynak


Türkiye ile İran taşımalarının 2021 yılında 1 milyon tona çıkarılması hedefleniyor

- Türkiye ile İran taşımalarının 2021 yılında 1 milyon tona çıkarılması hedefleniyor Türkiye ve İran üzerinden Güney demiryolu koridoru hareketleniyor Türkiye ile İran taşımalarının 2021 yılında 1 milyon tona çıkarılması için her türlü tedbirin alınacağı bildirildi.


Çılgın Sayısal Loto rekora koşuyor!

Çılgın Sayısal Loto’nun büyük ikramiyesi 102 milyon TL’yi aştı!


ABD'nin ilk kadın Hazine Bakanı Yellen yemin ederek göreve başladı

ABD Başkanı Joe Biden'ın Hazine Bakanı adayı Janet Yellen, Senato'dan aldığı onayın ardından yemin ederek görevine başladı.


TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, EGD Buluşmaları'na konuk oldu

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, kısa çalışma ödenekleri, alabilenler için KGF kredilerinin dışında sektör şirketlerinden bazılarına yapılmış özel birtakım katkılar olduğunu belirterek, "200 milyon dolar gibi bir kaynağın 3-5 büyük şirkete aktarılması...