Finans

Zamanın son trendi seramik işçiliği


Tam 30 yılı devirdi yatırımlar sürecek

Dünyanın önde gelen uluslararası perakende şirketlerinden Metro, Türkiye’de faaliyete başladığı 1990’dan bugüne yatırımı sürdürüyor. Metro Türkiye 30. yıl dönümü vesilesiyle dijital ortamda bir buluşma düzenledi.


Dost ülkeyle yeni anlaşma: Türkiye'nin tecrübelerinden yararlanmak istiyoruz

Türkiye ve Afganistan yeni bir anlaşma için biraraya geldi. Afganistan Ulaştırma Bakanı Kudretullah Zeki, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde 19 yıllık sürede yapılan ulaştırma ve altyapı yatırımlarına dikkati çekerek, 'Türkiye ile ulaştırma alanında iki kardeş gibi yola devam etmeyi arzuluyoruz. Türkiye'nin ulaştırma ve altyapı alanlarındaki tecrübelerinden yararlanmak üzere buraya geldik.' ifadelerini kullandı.


Zirveye tırmanış

İstanbul Havalimanı ile Türk Hava Yolları (THY), Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (EUROCONTROL) verilerine göre ocak ayının üçüncü haftasında Avrupa’nın zirvesinde yer aldı. EUROCONTROL, 18-24 Ocak arasındaki uçuş trafiği raporunu yayınladı. Rapora göre, THY, geçen hafta günlük ortalama 596 uçuşla Avrupalı rakiplerini geride bıraktı. Pegasus Havayolları ise günlük ortalama 247 uçuşla listede 5. sırada yer aldı.


THY ve İstanbul Havalimanı Avrupalı rakiplerini geride bıraktı: Zirvedeki yerlerini korudular

THY, geçen hafta günlük ortalama 596 uçuşla Avrupalı rakiplerini geride bıraktı. İstanbul Havalimanı uçuş sayısıyla Avrupa'daki havalimanları arasında birinci sırada yer aldı. THY ve İstanbul Havalimanı Avrupa'nın zirvesindeki yerini korudu.


Marketler ile ilgili flaş karar! Tek tek açıklandı, artık...

Herkesi çok yakından ilgilendiren flaş karar! Bakanlık harekete geçti. Sınır getiriliyor. Hepsi tek tek belirlendi. Birçok ürün için geçerli. Marketlerde sebze-meyve satışına yeni düzen geliyor. Taslak düzenlemeye göre, çilek, kayısı, kuşkonmaz, mantar, beyaz üzüm gibi ürünler marketlerin sadece kapalı yerlerinde satılabilecek, “seçmece” şekilde alınamayacak.


Küresel piyasalar Fed'e odaklandı

Küresel piyasalar dün karışık bir seyir izlemesinin ardından bugün ABD Merkez Bankası'nın (Fed) kararları ve sonrasında Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarına odaklandı.


AB, Orta Doğu ve Türkiye'ye 385 milyon euro yardım sağlayacak

Avrupa Birliği (AB), 2021 yılı insani yardım bütçesinden Orta Doğu ve Türkiye'ye toplam 385 milyon euro tahsis etti.


Geciken doğal gaz faturasına 10 taksit


Dolarda devrim gibi değişiklik! 20 dolar banknotlarına yeni ayar...

20 dolarlık banknotlara devrim gibi değişiklik geliyor.ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, 20 Amerikan doları banknotun tasarımını güncelleyerek hali hazırda üstünde bulunan ABD’nin 7’inci başkanı Andrew Jackson’un resmini kölelik karşıtı Afrikalı-Amerikalı aktivist Harriet Tubman'in resmiyle değiştirmeye hazırlanıyor.


İngiltere'den kripto para açıklaması: Kalıcı olmayacak

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andew Bailey, mevcut hiçbir kripto para biriminin uzun vadede bir ödeme aracı olarak çalışabilecek bir yapıya sahip olmadığını söyledi.


Gana'da lojistik merkez kurulacak

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, çelik sanayicilerinin önemli bir kısmının oluşturduğu sektörel kümelenme çerçevesinde, Gana'da bir lojistik dağıtım üssü kurulması çalışmaları olduğunu belirterek, 'Afrika'da ürünlerimize artan talebin en uygun ve verimli şekilde karşılanabilmesi adına Gana'da kurulacak lojistik merkezi için girişimlerimizin sonucunu önümüzdeki günlerde hep beraber göreceğiz.' ifadesini kullandı.


Polis alımları yaklaşıyor: 27. dönem POMEM başvuru sonuçları açıklandı mı? POMEM sınavı ne zaman 2021?

POMEM sınav başvuru Binlerce polis alımları için başvurularını tamamladı. 3 aşamada gerçekleşecek olan 27. dönem POMEM sınavı sonra önlisans ve lisan mezunları olmak üzere toplamda 8 bin aday alınacak. 27. dönem POMEM başvuru sonuçları açıklandı mı? POMEM sınavı ne zaman 2021?


Türkiye ile İran taşımalarının 2021 yılında 1 milyon tona çıkarılması hedefleniyor

- Türkiye ile İran taşımalarının 2021 yılında 1 milyon tona çıkarılması hedefleniyor Türkiye ve İran üzerinden Güney demiryolu koridoru hareketleniyor Türkiye ile İran taşımalarının 2021 yılında 1 milyon tona çıkarılması için her türlü tedbirin alınacağı bildirildi.


Öncelik fiyat istikrarı

İş dünyası temsilcileri, hükümetin başlattığı ekonomik reformlara destek veren ortak bir açıklama yaptı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ile Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneğinden (TÜSİAD) yapılan ortak açıklamada, Türkiye’nin önceliğinin fiyat istikrarı olduğu vurgulandı.


Yeni nesil kooperatifle 1.500 lira taksitli konut imkanı


Şans Topu sonuçları kaçta açıklanacak? 27 Ocak Şans Topu çekilişi

Şans Topu çekiliş sonuçları için geri sayım başladı. Bu akşam gerçekleştirilecek olan Şans Topu çekilişinde beklenen ikramiye 200 bin TL'nin üzerinde. Peki, Şans Topu çekilişi saat kaçta yapılacak? 27 Ocak Şans Topu çekilişi canlı olarak gerçekleşecek.


Askere gidene kıdem tazminatı


İGDAŞ taksit kampanyası! İGDAŞ fatura borçları nasıl taksitlendirilir?

İGDAŞ, fatura borçlarını ödeme güçlüğü çeken aboneleri için yeni bir kampanya başlattı. Gecikmiş fatura borçları, kredi kartıyla, vade farkı, ilave ücret, komisyon olmaksızın 10 taksitte ödenebilecek. Peki, İGDAŞ yapılandırma nasıl yapılır? İGDAŞ fatura taksitlendirme nasıl yapılır? İGDAŞ taksitlendirme şartları ne? İşte İGDAŞ taksit kampanyası ve fatura borçları taksitlendirme...


IMF'nin bakışı değişti: Türkiye daha çok büyüyecek

Uluslararası kurumların Türkiye tahminleri iyileşmeye başladı. Nisan 2020'de Türkiye'nin yüzde 5 küçüleceğini öngören ve bu konudaki ısrarını düne kadar sürdüren IMF, nihayet ‘pozitif'e döndü. IMF 2021 büyüme öngörüsünü de 1 puan yükselterek yüzde 6'ya çıkardı.


Dirice, 2020 yılında yükselen araç fiyatlarını değerlendirdi

Pandemi nedeniyle yeni araçların gelişinin 6 ay gecikmesiyle ikinci el araç piyasalarındaki fiyat değişimlerini değerlendiren DRC Motors Yönetim Kurulu Başkanı İlker Dirice, 2020 yılında gerçekleşen araç fiyatlarındaki ciddi artışın, 2021 yılında kalıcı hale geldiğini söyledi.


Dolar bugün kaç TL (27 Ocak 2021 dolar - euro fiyatları)

Dolar - euro kaç TL? 27 Ocak 2021 Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.


Bitlis'te kurulacak 3 tekstil fabrikasının protokolü imzalandı

Bitlis'te, İl Özel İdaresi'nin katkısıyla kurulacak ve yaklaşık 1000 kişinin istihdam edileceği Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB), hizmete açılacak 3 tekstil fabrikası için protokol imzalandı. Protokol törenine katılan Vali Oktay Çağatay, kurulacak fabrikaların kentin ekonomisine büyük katkı sunacağını belirtti.


Bedelli askerlik ücreti belli oldu! 2021 bedelli askerlik başvurusu nereden ve nasıl yapılır?

Bedelli askerlik ücreti belli oldu. Yeni dönemde askerliğini bedelli olarak yapacak olan vatandaşlar ne kadar ödeme yapacağını merak etti. Geçen yıl 35 bin 54 lira, dövizle askerlik ücreti ise 5 bin 261 Euro olarak belirlenmişti. Peki, Bedelli askerlik ücreti 2021 ne kadar? Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır?


Çin, Ant Group'un borsaya giriş kapısını açtı

Çin merkez bankası yöneticisi, Ant Group'un borsaya açılışı için kapının açık kaldığının sinyalini verdi.


Avrasya tüneline zam!

Avrasya Tüneli’ne 1 Şubat’tan itibaren yüzde 20.8 zam geleceği tahmin ediliyor. Sözleşme baz alınarak yapılan hesaplamalara göre, tünelden tek yön geçiş ücreti 43.98 TL olacak.


Verinin enerjisi güneş santralından gelecek

Daha sürdürülebilir bir gelecek için harekete geçtiğini açıklayan Vodafone, Adana’dan sonra İstanbul’da da güneş enerjisi santralı kurdu.


Hububat ve bakliyat ihracatında 2021 hedefi; 8 milyar doların üstüne çıkmak

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Okutur, 2020 yılında hububat ve bakliyat ihracatında 7,3 milyar dolara ulaştıklarını bu yıl ise, 8 milyar doların üstüne çıkacaklarını söyledi.


Sağlıklı yalıtımının arkasında İzocam Taşyünü var

İzocam Taşyünü 13 yıldır sahip olduğu EUCEB sertifikası ile insan sağlığına zarar vermeyen bir ürün olduğunu uluslararası standartlarla kanıtlıyor. Deri ve solunum yoluyla vücuda nüfuz eden elyafların, vücuttan çözünerek atıldığını ispatlayan EUCEB sertifikası ile İzocam Taşyünü ürünlerin kanserojen olmadığı bağımsız bir kurum tarafından belgelenmiş oluyor.


Kamu ihalelerinde eşik değerler ve parasal limitler arttı

Kamu İhale Kanunu'nda belirtilen eşik değerler ve parasal limitler yüzde 25,15 artırıldı.


Ziraat Bankası'ndan kredi kararı! Faiz yok, komisyon yok, 7 yıl vade...

Ziraat Bankası harekete geçti. Dev bankadan avantajlı kredi paketi. Ziraat Bankası müşterilerinin kullanımına faizsiz kredi fırsatı sunuyor. Faiz dışında komisyon da ödenmiyor. Uzun vade imkanı ile ödeme kolaylığı da sunuluyor. İsteyen müşteriler kredilerini 7 yıl vade imkanı ile ödeyebiliyor. Ziraat Bankası, tarımsal sulamada modern basınçlı sulama sistemlerinin kullanımının yaygınlaştırılması ve su kaynaklarının daha verimli kullanılmasının...


Altın fiyatları bugün ne kadar? 27 Ocak gram, çeyrek, yarım ve tam altın kaç lira?

Altın fiyatları yeni haftaya düşüşle başladı. Aşağı yönlü hareket eden altın fiyatlarındaki düşüşün ne kadar daha süreceği merak edilirken 'Altın fiyatları bugün ne kadar?' sorusu da sorulmaya devam ediyor. İşte 27 Ocak gram, çeyrek, yarım ve tam altın fiyatları...


Bitcoin 31,000 dolardan yukarıya döndü

Kripto para piyasalarının en yüksek hacimli birimi Bitcoin, son 24 saat içinde 31,030 dolar ve 32,794 dolar arasında dalgalandıktan sonra 32,000 dolar sınırına döndü.


Yeni yatırımlar yolda

Geçen hafta Başkan Erdoğan'la bir araya gelen TÜGİK üyelerinin, ‘Turizm ve hizmet sektörleri dışında işler iyi, yatırıma devam' mesajı verdiğini belirten Erkan Güral, Aşılamayla turizmde de canlanma bekliyoruz dedi.


Çiftçiye 5 milyon liraya kadar faizsiz kaynak


Koç’ta 35 bin personele kalıcı uzaktan çalışma

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, ‘uzaktan çalışma’ modelinin, Koç Topluluğu içinde 35 bin ofis çalışanı için kalıcı hale getirileceğini açıkladı.


Microsoft'un karı arttı

Amerikan teknoloji şirketi Microsoft, geçen yılın ekim-aralık döneminde net kar ve gelirinin arttığını duyurdu.


Ticaret Bakanlığı'ndan fahiş fiyat artışlarıyla ilgili açıklama

Ticaret Bakanlığı, fahiş fiyat artışlarına yönelik son bir haftada 1674 işletme bazında 22 bin 535 ürünün denetlendiğini bildirdi. Ticaret Bakanlığı, 'Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulunca bugüne kadar 495 firmaya, 15 milyon 480 bin lira para cezası uygulanması kararlaştırıldı.' açıklamasında bulundu.


Ev alacaklara müjde! Uygun fiyat, 36 ay vade, bin 500 lira taksit

Ev almayı düşünen herkesi sevindirecek haber. Artık herkes ev sahibi olabilecek. Uygun fiyatlar ile ev almak mümkün. Taksit ödemeleri de orta gelir seviyesindeki vatandaşların ödeyebileceği nitelikte. Üstelik vatandaşlar çok uzun yıllar borç ödemek zorunda kalmayacak. 2+1 dairenin satış fiyatı 129 bin lira olarak belirlendi. 36 ay vade ile bu daire bin 500 liralık aylık taksitlerle alınabiliyor. Son yıllarda yapılan yasal düzenlemelerle ‘yeni...


TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, EGD Buluşmaları'na konuk oldu

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, kısa çalışma ödenekleri, alabilenler için KGF kredilerinin dışında sektör şirketlerinden bazılarına yapılmış özel birtakım katkılar olduğunu belirterek, "200 milyon dolar gibi bir kaynağın 3-5 büyük şirkete aktarılması...


Dış ticareti değiştirecek hamle! Türkiye'nin 4 ili ihya olacak


TÜGİAD Başkanı Çevikel: Yeme içme sektörü, HES kodu ile faaliyete başlamalı

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Nilüfer Çevikel, restoran, kafeterya ve pastane gibi işletmelerin de HES kodu uygulaması zorunlu kılınarak bir an önce hizmet vermeye başlamasını talep ediyoruz" dedi.


Esenyurt ve Fatih’te ikamet iznine sınırlama getirildi

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, İstanbul’un Esenyurt ve Fatih ilçelerinde ikamet izni amacıyla yapılan ilk başvuruların kabul edilmeyeceğini bildirdi.


Elektrik üretimi yüzde 7,3 arttı

Türkiye'nin lisanslı elektrik üretimi geçen yılın kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,3 artışla 24 milyon 959 bin 395 megavatsaat oldu.


Gıda fiyatlarına karşı iş dünyasından ortak çağrı: Önceliğimiz fiyat istikrarı

TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD ve TESK tarafından yapılan ortak açıklamada Türkiye’nin birinci önceliğinin fiyat istikrarı olduğu vurgulandı. Açıklamada, “Fiyat istikrarının sağlanmasıyla Türkiye’de yatırım ortamı iyileşecek, öngörülebilirlik artacak, böylece katma değeri yüksek yeni teknoloji yatırımlarını ülkemize çekmek mümkün olacaktır” ifadeleri kullanıldı.


ABD'li milyarderler servetlerine servet kattı

ABD'li 660 milyarderin Kovid-19 salgınının etkili olmaya başladığı Mart 2020'de 3 trilyon dolar civarında olan toplam serveti, ocak ayı itibarıyla 4,1 trilyon dolara yükseldi.


Çukurova Havalimanı, Mart 2022'de açılıyor

Hazine ve Maliye Bakan Lütfi Elvan, Çukurova Havalimanı'nın açılışının Mart 2022 tarihinde yapılacağını açıkladı.


232 yıllık İngiliz perakende zinciri, 55 milyon sterline satıldı

Sadece internet üzerinden satış yapan ve 2006 yılında kurulan Boohoo, iflas eden 232 yıllık İngiliz perakende zinciri Debanhams'ı 55 milyon sterlin karşılığında satın aldığını duyurdu.


Türkiye-İran demir yolu taşımacılığında hedef 1 milyon ton yük

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, bu yıl Türkiye-İran demir yolu taşımacılığındaki 1 milyon ton yük hedefi için her türlü tedbirin alınacağını açıkladı.


TikTok'un Çinli rakibi Kuaishou, Hong Kong halka arzında 5 milyar doları aşabilir

Kısa video ve canlı yayın platformu Kuaishou'nun halka arzından 5 milyar dolarlık gelir elde edilmesi öngörülüyor.