tr-tr Finans

Finans

ING Türkiye'de üst düzey atama

ING Türkiye İletişim ve Marka Deneyimi Grup Direktörlüğü'ne Gökçe Say getirildi.


Kısa çalışma ödeneği bitiyor! İşte normalleşme sonrası devam edecek destekler


Türkiye'nin kuru incir ihracatı 158 milyon dolara ulaştı

Türkiye'nin önde gelen tarımsal ihracat ürünlerinden kuru incirde sezon başından bu yana yapılan ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 artışla 158 milyon dolara yükseldi.


Piyasalar FED Başkanı Powell'ın açıklamalarına odaklandı


KPSS şartsız memur alımı başvuruları nasıl yapılacak? Kamuya KPSS'siz memur alımı 2021...

Kamuya KPSS şartsız memur alımı konusu yoğun ilgi görüyor. Kamuda çalışmak isteyen vatandaşlar, başvuru tarihleri, şartları ve ilan detayları hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Yayımlanan ilanda uzman yardımcısı, büro elemanı, elektronik teknisyeni alınacak. KPSS şartsız memur alımı başvuruları nasıl yapılacak? Kamuya KPSS şartsız memur alımı başvuru şartları...


Ticaret Bakanlığı 63 şirketi "dış ticaret sermaye şirketi" statüsüne aldı

Ticaret Bakanlığı, 63 şirkete "dış ticaret sermaye şirketi" statüsü verdi.


Yatırımcılar 'güneş' yarışı hazırlığında

Türkiye'nin 36 farklı şehrinde 1000 megavat güneş enerjisi kapasitesi oluşturulması amacıyla yapılacak mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) yarışmaları için başvurular 8-12 Mart tarihlerinde alınacak. Mini YEKA yarışmaları için başvuruların 1000'i bulması bekleniyor.


Kripto para düzenlemesi piyasayı güçlendirir

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kripto paralara ilişkin açıklamasını değerlendiren Bitci Teknoloji CEO’su Onur Altan Tan, “İlgili kurumların görüşleri doğrultusunda yapılacak bir düzenlemenin, Türkiye’deki kripto para piyasasını uzun vadede güçlendireceğine; güvenlik ve sermaye yeterliliği gibi konularda getirilecek kriterlerin kullanıcılar için daha sağlıklı ve güvenli yatırım ortamını sağlayacağına yürekten inanıyoruz” dedi.


Akkuyu NGS'de çalışan genç Türk mühendislerin büyük gururu

Akkuyu NGS'de çalışan genç Türk mühendisler ülkelerine hizmet etmenin gururunu yaşıyor.


Resmi Gazete'de yayımlandı! Evcil hayvanlara pasaport ve mikroçip zorunluluğu getirildi

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği arasında imzalanan protokolle kedi, köpek ve gelincik sahiplerine, besledikleri hayvanlar için pasaport ve mikroçip takma zorunluluğu getirildi. Veteriner Hekim Doğa Erdinç, zorunlu tutulan uygulamanın, bilinçsiz hayvan sahiplenilmesinin önüne geçebileceğini ifade ederek, mikroçip taktırmayan vatandaşlara hukuki yaptırımların bulunduğunu dile getirdi.


Bursa'dan 2 ayda 2,3 milyar dolarlık ihracat

Türkiye'nin önemli sanayi kentlerinden Bursa'dan 2021'in ilk 2 ayında 168 ülke, serbest bölge ve özerk bölgeye ihracat gerçekleştirildi.


Adalet Bakanlığı'na 1287 personel alınacak! Başvurular İŞKUR'dan


İsmail Demir: Savunma sanayiinde tam bağımsız olma konusunda kararlıyız

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye'nin F-35 programındaki hak kayıplarının telafisi için hukuki ve siyasi her türlü adımı atacağını söyledi. NTV'de soruları yanıtlayan Demir, "Çok net hak kaybımız var, bu haksızlığın giderilmesi gerekiyor" diye konuştu. Demir, Altay Tankı ve TCG Anadolu gemisi projelerine ilişkin son durumu da paylaştı. Demir, TCG Anadolu'nun bir SİHA gemisine dönüştürüleceğini de açıkladı.


Hizmetler sektöründen cari dengeye 10 milyar dolar destek

Türkiye ekonomisinin büyümesinde turizm ve taşımacılık gibi alt sektörleriyle büyük pay sahibi olan hizmet sektörü, 2020 yılında Kovid-19 salgınının olumsuz etkilerine rağmen 34,4 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi ve yaklaşık 10 milyar dolar cari fazla verdi.


Türkiye için büyük bir potansiyele sahip! İlişkiler derinleşiyor

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) öncülüğünde düzenlenen Senegal-Türkiye İş Forumu ve Senegal İş Gezisi 23 - 26 Şubat'ta gerçekleştirildi.


26 bin kişiye yeni iş kapısı


Zirveyi korudular! 2020'de 140 ton altın üretimi

Afrika kıtasının en büyük altın üreticisi olan Gana, geçen sene 140 ton altın üretti.


Ziraat Bankası'ndan borç ödeme kolaylığı! 31 Aralık 2020 itibarıyla...


Balıklar boy boy denetleniyor

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde balık tezgahları kontrol edilerek, balıkların yasal avlanabilir boy ölçülerine yönelik denetimler gerçekleştirildi.


Bakan Mustafa Varank: Sanayideki büyümeyle 325 bin kişi iş buldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan açıklanan büyüme rakamlarını değerlendiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, büyümeye imalat sanayiinin güçlü katkı verdiğini söyledi.


AYM'den toplu iş sözleşmesi kararı

Anayasa Mahkemesi, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nun, TİS'e taraf sendika üyesi olmayan işçilerin, sözleşmeden doğan geçmişe dönük haklardan yararlanmalarını engelleyen hükmünü iptal etti.


Kontrollü normalleşmeyle hafta sonu rezervasyonları başladı

Kontrollü normalleşme kararı turizmde hafta sonu rezervasyonlarını artırdı. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Gencer, açıklanan kararların sektör için çok önemli ve olumlu olduğunu belirtti.


Türkiye'yi bir tek Çin geçti! Büyümede fark attık

G20'de büyüyen iki ülkeden biri olduk. Salgında yatırım ve üretimi durdurmayan Türkiye 2020'de yüzde 1.8 büyüyerek dünyadan pozitif ayrıştı. Türkiye bu performansla verisi açıklanan G20'ler içinde Çin'in ardından büyümeyi başaran 2. ülke oldu.


Şubat ayı nakdi ücret desteği ne zaman yatacak, ne kadar? Nakdi ücret desteği sorgulama nasıl yapılır?

Nakdi ücret desteği ödemeleri ne zaman yatacak, sorular gündeme geldi. Mart ayına girmemizle beraber şubat ayına ilişkin ödemeleri merak edildi. Yeni tip koronavirüs salgınıyla beraber hayatımıza giren bu nakdi ücret desteği ödemeleri devam ediyor. Peki, Şubat ayı nakdi ücret desteği ne zaman yatacak, ne kadar? Nakdi ücret desteği sorgulama nasıl yapılır?


Tavan fiyat uygulaması kalkıyor! Yeni formül, 450 TL...

Tavan fiyat uygulamasının kaldırılması gündeme geldi. Özellikle bayram ve özel günlerde yaşanan fiyat artışının engellenmesi için uygulanmaya başlayan tavan fiyat ile ilgili değişiklik yapılacak. İç hat uçak biletlerinde, “tavan” fiyat uygulaması sona eriyor. Bu konuda çalışmalar başlatıldı. Ankara, havacılık sektörüyle temas kurdu. Öncelikle, yeni bilet fiyatlarına esas oluşturacak parametreler (başta jet yakıtı gideri olmak üzere)...


Otomobil satışları yüzde 42 arttı

Türkiye'de otomatik vites otomobil satışları bu yılın ocak-şubat dönemiyle geçen yılın aynı dönemi kıyaslandığında yüzde 42,1 arttı.


Sur Yapı Antalya sakinleri yeni evlerine taşınmaya başlıyor

Sur Yapı'nın hayata geçirdiği projede, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle iskan işlemleri hızla tamamlanan 13 blokun daha teslimlerine başlanıyor.


Moody's'den Türkiye açıklaması!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türk lirasının güçlenmesini, sermaye girişlerinin yaşanmasını sağlayan para politikalarındaki değişimin Türkiye'nin kredisi açısından pozitif bir unsur olduğunu bildirdi.


Anayasa Mahkemesi'nden "yaşlılık aylığı" kararı

Anayasa Mahkemesi, hizmet akdine bağlı olarak çalışan sigortalının, SGK'dan yaşlılık aylığı talebinde bulunabilmesi için çalıştığı işten ayrılmasını öngören kuralı iptal etti.


Türkiye yine şaşırttı! Revizyona başladılar

Türkiye, 2020'de yakaladığı yüzde 1.8'lik büyüme performansıyla yabancı kurumları yine şaşırttı.


Mobilde kargo takibi avantaj sağlıyor

Pandemide en çok ihtiyaç duyulan sektörlerden biri kargo sektörü oldu.


Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü ihracatta yerini korudu

Geçen yılın şubat ayında 1 milyar 516 milyon 935 bin dolarlık ihracat yapan hazır giyim ve konfeksiyon, 2021'in aynı döneminde sınırlı artışla 1 milyar 517 milyon 344 bin dolarlık dış satıma imza atarak en fazla ihracat gerçekleştiren üçüncü sektör oldu.


Otomatik vitese büyük ilgi

Türkiye'de otomatik vites otomobil satışları bu yılın ocak-şubat dönemiyle geçen yılın aynı dönemi kıyaslandığında yüzde 42,1 arttı.


Son dakika haberi! E-ticarette satışları arttırmanın 6 yolu

Son dakika haberi: Ticaret Altyapı Sağlayıcıları Derneği (EDER) Kurucu Üyesi, Projesoft CEO'su Bilgisayar Mühendisi Yüksel Eminoğlu, satıcılara, e-ticarette satışları artırmak için 6 yöntem önerdi.


Bankalar tek tek duyurdu! Flaş faiz kararı

Bankada parası olan milyonları ilgilendiriyor. Faizler yükseldi. Merkez Bankası'nın kararı sonrası bankalar harekete geçti. Açıklamalar peş peşe geldi. Bankalar yeni faiz oranlarını müşterilerine duyurdu. Bankada parası olanları sevindiren gelişme. Mevduat faizlerinde ciddi bir yükseliş oldu. Parasını bankada değerlendirenlerin kazancı arttı. Peki en yüksek faiz oranını hangi banka uyguluyor? Mevduat faizlerinde en yüksek faiz oranı şu an yüzde...


Taksimetre satışı ve değişimi hizmeti veren 5 teşebbüsün rekabet soruşturmasında sözlü savunma toplantısı yapıldı

İstanbul'da taksimetre satışı ve değişimi hizmeti veren 5 teşebbüs hakkında yürütülen rekabet soruşturması kapsamında sözlü savunma toplantısı gerçekleştirildi.


Tekirdağ'da mera ıslah çalışmaları

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından finanse edilen Mera Islah Projeleri kapsamında Tekirdağ'ın Ergene İlçesi İğneler Mahallesinde meralara gübreleme, karaçalı temizliği, tohumlama ve otlatma çalışmaları yapıldı.


Güney Kore ekonomisi küçüldü

Güney Kore Merkez Bankası, ülke ekonomisinin 2020'de 22 yıl sonra ilk kez küçüldüğünü açıkladı.


Bakan Karaismailoğlu: Ankara-Sivas YHT hattını yazın hizmete açacağız

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, YHT hatlarına ilişkin değerlendirmesinde, "Yazın Ankara-Sivas hattını hizmete açacağız. Konya'yı Karaman'a bağlayacağız. Bursa'yı Ankara-İstanbul hattına bağlamak için çalışmalar devam ediyor" dedi.


'Kimse beni ciddiye almadı...' Tartışma yarattı! 8 yaşında 33 bin dolarlık anlaşma imzaladı

Team 33 Joseph 'Gosu' Deen ismindeki 8 yaşındaki Fortnite oyuncusuyla anlaşma imzaladı. 33 bin dolarlık anlaşmayla Joseph Deen, dünyanın en genç profesyonel 2. oyuncusu oldu.


Turizmde rezervasyonlar başladı

Normalleşme adımlarının atılmasıyla birlikte turizm sektöründe hareketlilik başladı. Hafta sonları için rezervasyonlarda artışlar meydana geldi.


Hepsi çürümeye terk edildi... 80 milyon liralık servet

Hatay'da lüks ve klasik otomobillerin de olduğu plakasız, çalıntı, hacizli, icralık, kusurlu, tescilsiz, belgeleri eksik olan araçlar, yediemin otoparkına çekiliyor. Otoparkta yer alan araçların değeri 80 milyon TL'yi buldu.


Karadeniz'de yeni keşif müjdesi kapıda

Kanuni sondaj gemisinin Filyos Limanı'nda son kontrollerinin yapıldığını söyleyen Enerji Bakanı Dönmez, 'Bu ay içerisinde limandaki işlemlerini bitirip, nisan ayında da ilk görev yerine gitmesini hedefliyoruz. dedi.


Eski TMSF Başkan Yardımcısı Fethi Çalık'ın yargılandığı zimmet davasında karar

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) yönetiminde olan Uzan Grubu'nda el konulan lüks yatların satışı sürecinde haksız yere ödeme yaptıkları iddia edilen eski TMSF Tahsilat Dairesi Başkan Yardımcısı Fethi Çalık'ın aralarında bulunduğu 13 sanığın yargılandığı "zimmet" davasında karar çıktı.


Turizm sektörüne 'sağlıklı ve güvenli turizm için kurallara uyalım' çağrısı

AKTOB Başkanı Yağcı, sağlıklı ve güvenli turizmin, artık tüm dünyanın talep eğilimlerini belirleyeceğini belirterek, turizm ile ilintili tüm işletmelerin kurallara azami seviyede uymalarını istedi.


Kontratını yenileyecekler dikkat!


Sakarya Arifiye'de 309 bin TL'ye icradan satılık gayrimenkul!

Sakarya İli, Arifiye İlçesi, Adliye Mahallesi'nde yer alan bahçe vasıflı gayrimenkul 309 bin 825 TL muhammen bedel ile icradan satışa çıkarıldı.


4 Mart gram, çeyrek, yarım ve tam altın fiyatları!

Altın fiyatlarında doların etkisi altında kalmaya devam ediyor. Haftaya düşüşle başlayan altın fiyatları, haftanın dördüncü gününde yukarı yönlü hareket etti. Gram altın 411,38 TL den işlem görüyor. Gram altın 400 lira barajındaki ilerlemesini sürdürüyor. İşte, 4 Mart gram, çeyrek, yarım, cumhuriyet ve reşat altın fiyatları…


İş Bankası, idari para cezasını yüzde 50 indirimle ödedi

Türkiye İş Bankası, 2013 ve 2014 yıllarındaki bireysel kredi uygulamalarına ilişkin düzenlenen idari para cezası ile ilgili olarak Ticaret Bakanlığı ile uzlaşma yoluna gidilerek 110 milyon 110 bin liralık cezanın yüzde 50 indirimle 55 milyon 55 bin lira olarak ödendiğini duyurdu.


Kripto para dönemi başlıyor! Artık yapılabilecek

Kripto paraların kullanım alanlarına her geçen gün yenileri ekleniyor. Son olarak yerli kripto para platformu Coinoxs, sivil toplum kuruluşlarına bağış yapılmasına olanak tanıyan yeni bir projeyi hayata geçirdiğini duyurdu. Coinoxs kurucularından Can Azizoğlu, “Kripto paranın kullanım alanlarını genişleterek hem bireysel hem de toplumsal faydayı desteklemek istiyoruz” dedi.